Meclisteki masonlar, Dr. Mim Kemal'i öne katarak Reis-i Cumhur'a gitmişlerdi. Mim Kemal, Reis-i Cumhur'a hitaben: Efendimiz biz zaten maiyet-i devletindeyiz fakat siz Meşrik-i Azam'ımız olursanız, bir pervane gibi etrafınızda dönüp dolaşırız demiş. Reis-i Cumhur: Peki bir şey soracağım, bana cevap veriniz de sonra... Siz Avrupa'da hangi locaya bağlısınız ve mektubunuzun ismi nedir?
Biz Cenova'ya tabiyiz ve Reisimiz Barca Mişon cenaplarıdır. demiş. Bunun üzerine küplere binen Mustafa Kemal Paşa onlara hitaben: Haydi defolun buradan cehennem olun gidin. Yahudi uşakları! Benim milletim bana kahraman sıfatı verdi ben sizin gibi bir çift Yahudiye uşak mı olacağım? Bu gece sabaha kadar Türkiye'deki bütün locaları kapatmadığınız taktirde, yarın teşkil edeceğim, Divan'ı Harb-i Örfi'ye hepinizi verir ve astırırım. Haydi defolun karşımdan. diyerek onları kovdu. (İbrahim Arvas, tarihi hakikatler, s.71-72)
14 Ekim 1935 tarihli Cumhuriyet Gazetesi'nde şöyle bir haber geçiyordu:
İçişleri Bakanlığı'ndan verilen bir emir üzerine Türkiye Mason Locaları'nın faaliyetlerine nihayet verilmiştir. Yüksek makamın emri ile Türkiye masonluğunun İstanbul, Ankara, İzmir, Edirne, Muğla, Gaziantep ve Adana'da bulunan locaları kapanmış, bunların tüm mal varlıkları hükümete intikal etmiştir.
Peki, Atatürk kapatana kadar masonlar Türkiye'de ve Ortadoğu'da hangi faaliyetleri yürüttüler? Özellikle günümüzü şekillendiren ve çok hassas bir dönem olan Osmanlı'nın son döneminde, Türkiye'de ve Ortadoğu'da hangi adımları attılar?
Elinizdeki kitap, Osmanlı arşiv belgelerine dayanmaktadır ve Mason faaliyetlerine ait dönemin gizli kalmış belgeleri ilk kez yayınlanmaktadır.

Bu çalışma, yakın tarihimize ışık tutması, Masonların Osmanlı içerisindeki faaliyetlerini göstermesi ve kendi alanında ilk olması bakımından takdir ettiğim bir çalışmadır.
HAMZA YARDIMCIOĞLU

Bu kitabı okudukça, kargaşayı kimler körüklüyor, savaşı kimler çıkartıyor, ülkeler nasıl içeriden çökertiliyor, öğreneceksiniz, öğreneceksiniz...
SERHAT AHMET TAN

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786054182558
Yayın Tarihi :2015-11-01
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :208
Kapak :Kuşe
Kağıt :2.Hamur
Boyut :135 X 215
Emeği Geçenler :
Yazar   : Ömer Can Talu
Yazar   : Melike Söalp