Atatürkün ekonomik görüş ve uygulamaları sır değil elbette. Dileyen dilediği kadar yayın bulabilir bu konuda. Dilemek ve bulmak... Olsa ile bulsa, bir araya gelse türünden, çetin bir iştir bu ülkede... Dilemiyor ya da dileyemiyor beyni yıkanan geniş kitleler. Küresel şer güçlerin iletişim organları, halkın merakını başka yönlere çekip, engel oluyorlar Atatürkün gereğince ve yeterince öğrenilmesine.
Sonra ne oluyor? Dilemeyen bulamıyor, bulamayan bilemiyor.
Peki ne olacak? Eli, kolu, dili ve kalemi bağlı oturulacak mı?
Hayır elbette hayır! Dilemeyenlere diletilecek, bulamıyorum diyenlerin önüne koyulacak aradıkları.
Koyulacak da nasıl?
Atatürk Ekonomisini hakkında kalem oynatacak adamın, yalnızca araştırmacı olması yetmiyor. Cazim Gürbüz gibi kamu ve özel sektördeki önemli ve değerli deneyim ve birikimlerinin de olması gerek. Sonuçta, eskilerin deyimiyle tecrübe konuşacaktır. Atatürk devletçiliğinin kaleleri olan Türkiyenin en büyük KİTlerinde çalışmış Cazim Gürbüz. Babasının ekmek yediği, Ziraat Bankasının bursu ile okumuş üniversiteyi, 4,5 yıl hizmetle ödemiş bu bursun karşılığını. Sonra, tarımına bir yıllık emeğin bile az geldiği Türk tütününün sevdalı yari Tekelde başmüdürlük, yine bir KİT sayılabilecek TSEde (Türk Standartları Enstitüsü) Bölge Müdürlüğü yapmış. Ve son olarak, özellikle hububat ve haşhaş üreten çiftçinin gerçek kara gün dostu Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürlüğü Yönetim Kurulu üyeliği yaparak bir yıl bu kurumun aldığı kararlara imza koymuş. Bu KİTler kambur mudur, kalkınmaya motor mudur, bunu en iyi bilenlerden olması gerek. Yalnız KİTler mi, Gürbüz, Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavir olarak Türk özel sektörünün irisiyle de, ufağıyla da iç içe yıllardır. Onların her halini ve derdini yakından biliyor. Bu bildikleri, ona, o büyük sorumluluğunu algılattırıyor. Kamu ve özel sektörün, her ikisinin de vazgeçilmezliğini, karma ekonominin yani Atatürk Ekonomisinin en doğru yol olduğunu yazmak ve savunmak, onun üstüne kutsal bir vazifedir.
Kitabı okuduğunuzda, bu vazifenin kutsallığına yakışır bir biçimde yerine getirildiğini göreceksiniz. Dahası, Gürbüzün, şairliğini de devreye sokarak Atatürkün ekonomik savaşımına katılan Ekonomik Türk Beşleri diyebileceğimiz o beş ülkü devi hakkında yazdığı destanları da zevkle okuyacaksınız. Bir Sümer öyküsünde Tarih kaydeder, fakat destan güzelleştirir der. Gürbüzün destanları da güzellemiş kitabını, bu güzellemeler ekonomi gibi kitlelere sıkıcı gelen bir alanı ilginç ve çekici kılmış.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789759159146
Yayın Tarihi :2009-08-13
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Atatürk Ekonomisi; ve Beş Destan Adam
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :118
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :135 X 210
Emeği Geçenler :
Yazar   : Cazim Gürbüz
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler