Aristoteles Antikçağ felsefesinin en önde gelen filozofudur. Benzer düzeyde bir felsefeye İlkçağda sadece Platonun erişebildiği kabul edilir. Antikçağa damgasını vurmuş olan Aristoteles pek çoklarına göre tüm çağların en büyük birkaç filozofundan biridir. Bilim ve felsefede onun başarmış olduklarıyla rekabet etme ümidi besleyebilen insan sayısının bir elin parmaklarını geçmediği hemen herkes tarafından kabul edilir.

Aristoteles mantık doğabilimleri metafizik psikoloji etik ve siyaset felsefesi gibi pek çok alanda eser vermiştir. Aristoteles külliyatı olarak geçen özgün haliyle Grekçe 1462 sayfadan oluşan eserler bütünü derslerinin kendisi ya da öğrencileri tarafından tutulmuş notlarından oluşur.

Aristoteles en önemli eserlerinden biri olan Politikada Yunan kent devletlerinin anayasalarını karşılaştırmalı olarak inceler. 1890 yılında Mısırda bir papirüs üzerinde bulunan Atinalıların Devleti ise Atinanın en eski tarihini demokrasinin kuruluşunu ve gelişme sürecini oligarşik yapıyı vatandaşlık hakları halk meclisleri memurlar ve mahkemelerle ilgili durumları ele alıyor. 69 bölümden oluşan eser ilk 40 bölümde Atinadaki tarihsel gelişmeyi anlatırken diğer bölümler kentin siyasi yapısı hakkında genel bilgiler veriyor. Kimi eksik bölümleri olmasına karşın Atinalıların Devleti Eski Yunandaki siyasal ve kamusal hayatı öğrenmek isteyen okurlar ve araştırmacılar için eşsiz bir hazine sunuyor.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786050202816
Yayın Tarihi :2020-10-30
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Atinalıların Devleti
Baskı Sayısı :2.Baskı
Sayfa Sayısı :120
Kapak :Karton
Kağıt :Kitap Kağıdı
Boyut :135 X 210
Emeği Geçenler :
Yazar   : Aristoteles (Aristo)
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler