Bilim ile felsefe, birbirlerinden bağımsız alanlarmışçasına varlıklarını sürdürürler. Üniversitelerdeki felsefe öğrencilerinden fizik veya matematik, fen bilimleri öğrencilerinden ise felsefe bilmeleri beklenmez. Peki, bilim ve felsefe gerçekten birbirlerinden bağımsız alanlar mıdır? Hep böyle ayrı ayrı mı var olmuşlardır?
Viyana Çevresi adıyla ünlenen, tarihin önemli bilim filozoflarını bir araya getiren topluluğun üyelerinden olan Philipp Frank, bu kitabında bize durumun hiç de öyle olmadığını gösteriyor. Frank'tan öğrendiğimiz kadarıyla, fizik veya geometri, kısacası genel olarak bilim, felsefi olmayan bir uğraş değildir. Bilimin çeşitli alanlarındaki büyük değişimleri değerlendirerek bize oldukça ilginç tarihsel bilgiler sunan Frank, bilim ile felsefenin aslında birbirleriyle iç içe geçmiş alanlar olduğunu anlatıyor. Bu iki büyük alan, zamanla ayrı ayrı uğraşlar gibi görünmeye başlamış olsa da aralarındaki bağ yok olmamış, yalnızca görünmez bir hal almıştır. Bilim ile felsefe arasındaki bağı anlamanın yolu ise Bilim Felsefesinden geçer.

Bilimin yalnðzca kendisini de€il, aynð zamanda uygarlð€ðmðzdaki yerini, etikle, politikayla ve dinle iliþkisini anlamak için do€a bilimlerini, felsefeyi ve beþeri bilimleri kapsayan tutarlð bir kavramlar sistemine ihtiyaç vardðr. Bu tür bir sistem "bilim felsefesi" adðnð alðr.
—P. Frank

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786050205978
Yayın Tarihi :2022-04-08
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Bilim Felsefesi; Bilim ile Felsefe Arasındaki Bağ
Baskı Sayısı :2.Baskı
Sayfa Sayısı :512
Kapak :Karton
Kağıt :Kitap Kağıdı
Boyut :135 X 210
Emeği Geçenler :
Yazar   : Philipp Frank
Grafiker   : Say Grafik Tasarım
Çevirmen   : Dilek Kadıoğlu
İlgili Eserler