Börklüce'den Sinanoğlu'na, Atçalı Kel'den Çakıcı'ya yüzyıllarca Aydın Elinde haksızlığa başkaldıran, onurlu, dik duruşlu yiğitlerin, efelerin ereği neydi?

Efe, efelik ne demektir? Efeliğin de yasaları var mıdır? Çam kokan, mersin, kekik, yiğitlik, mertlik, dürüslük kokan efeliğin yasalarını kimler yazdı? Çakıcı Mehmet Efenin, Karıncalı dağda vuruluşunun (1911) üstünden yüz yıl geçti. Aydınoğulları'nın yani Çakıcının da yaşadığı Aydın eli, bugünkü Aydın ili demek değildir. Bugünkü Aydın ilinin adı 20. yüzyıla kadar, Güzelhisardı. Aydın eli, bugünkü, Aydın, Selçuk, İzmir, Tire, Ödemiş, Birgi, Karaburun, Manisa ve Muğlanın da bir bölümünü içine alan Egenin genişçe bir bölümdür.

Aydınoğulları, Karamanoğulları gibi, geleneğine göreneğine, kültürüne bağlı, bağımsızlığına düşkün bir beylikti. Osmanlı Devletiyle hiç barışamadı. Şeyh Bedreddin, Börklüce Mustafa, Sinanoğlu, Atçalı Kel Mehmetten Çakıcı Mehmet Efeye Ve Atatürke uzanan, haksızlığa baş kaldıran kahramanlık destanları bu topraklarda yazıldı
* Öz be öz Türk olan, Türkmen, Yörük olan bu yörenin insanlarının erekleri neydi?
* Uzunca süre dağlarda nasıl yaşadılar?
* Nasıl bir haberleşme ağları vardı?
* Efelik yasaları nasıl işlerdi?
* Çakıcı, bir İngiliz casusu muydu?
* Şair Eşref neden: Devlet affetse de Çakıcı affetmez diyordu?
* Çakıcının nasıl bir ruh yapısı vardı?
Çakıcının ölümünün 100. yılında, tüm bu soruların yanıtını, yepyeni bilgi ve belgelerle Çakıcı Dağdan İnmiyor belgesel romanında bulacaksınız.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786054399024
Yayın Tarihi :2011-04-07
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Çakıcı Dağdan İnmiyor
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :293
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :135 X 215
Emeği Geçenler :
Yazar   : Etem Oruç
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler