Görünüşe göre roman kahramanı İstanbulda bir evde annesi ve ninesi ile birlikte yaşamaktadır. Bir gün, evdeki sandıkta eski bir günlük bulur. Bu günlük, yaklaşık bir asır öncesine aittir ve okudukları, kahramanımızı çok şaşırtır. Zira işin içinde anlaşılmaz pek çok husus bulunmaktadır.
Dünyayı kasıp kavuran I. Dünya Savaşı, Anadolunun, dünyadan izole, huzurlu ve küçük bir şehrini de etkilemiştir. Acılar, gözyaşı, çeteler, sürgünler, göçler, cinayetler buraya da ulaşmıştır.
Böylesi karmaşık bir ortamda, bir ölüm olayı çok sıradan bir şey olarak görülebilirdi. Fakat roman kahramanı tarafından böyle görülmediği gibi bilakis onu günlüğe tutsak etti.
Çünkü işin içinde bir olağanüstülük vardı; Avidisle birlikte, küçücük kuzusunun da parçalanmış olması Avidise ait kuzu acaba niye lime lime edilmişti?
Cinayetin ortaya çıkarılması, roman kahramanı için aslında zaman zaman, masum bir kuzunun öldürülme sebebini anlama yolunda bir bahane halini alacaktı. Delilden cinayete gitmek esas iken, bu kez adeta cinayetten delili anlamaya gidiliyordu.
Ve ilerledikçe anlaşılacak ki, çoğu şey, gerçekte hiç de göründüğü gibi değildi.

Nuri Şensoy; 1963 senesinde Bayburtta doğdu. Ailece İstanbula göçtüklerinde iki yaşındaydı. Yedi kardeşin en küçüğüdür. Babası, altı kardeşinden kız-erkek, hiçbirini ilkokula dahi göndermemişti.
Büyük ağabeyi askerden gelip de babasına rağmen- onu ilkokula kayıt ettirdiğinde on yaşındaydı.
İlk ve ortaokulu Karagümrükte, liseyi Ortakçılarda tamamladıktan sonra, 1982 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine girdi; 1986 yılında mezun oldu. İzmir, Narlıderedeki, kısa dönem askerlik hizmeti ardından, bir süre İstanbulda serbest avukatlık yaptı.
Agorafobi ve panik atak rahatsızlıklarından mustaripti ve rahatsızlığı gittikçe ilerliyor, açık alanlardaki hareket kabiliyeti azalıyordu. Bir müddet sonra, hastalığı yüzünden evden dışarı çıkamaz hale geldi.
İki bucuk senelik bu ev hapsi sürecinde, iki masal ve iki romanı yazıp bitirdi. Halen üçüncü romanı, Sın ve Şın üzerinde çalışmaktadır.
Evlidir, Eylül isminde bir kızı vardır.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786056231704
Yayın Tarihi :2011-11-30
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Dal veya Zal; Yüz Yıllık Bir Günlük
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :394
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :135 X 195
Emeği Geçenler :
Yazar   : Nuri Şensoy
İlgili Eserler