Çizime dayalı bir anlatım biçimi olarak tanımlayabileceğimiz desen, tüm tasarım ve oluşturma disiplinleri için en temel bir yardımcı, düşüncenin görselleştiği bir ilk aşama, bir ilk adım, bir eskiz ya da taslak olabileceği gibi, özellikle 20. yüzyıldan itibaren, resim gibi, kendi başına yeterli bir yapıt konumunda öznel bir anlatım aracı olarak da değerlendirilmiştir.

Resim sanatını uygulamalı olarak öğrenmeyi amaçlayan sanat ve resim severler için tasarlanmış Resim Eğitimi Dizisinin ikinci kitabı olan DESEN (Temel Süreçler) kitabı Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü öğretim üyesi Mustafa Orkun Müftüoğlu tarafından hazırlandı.

Desen oluşturmada en önemli belirleyici etkenin bir yöntem ya da uygun bir süreç olduğunu savunan Müftüoğlu, çalışmasının ilk bölümünde desenin tanımına ve desen malzemelerine yer verirken, ikinci ve ana bölümde ise izlenecek süreci, temel insan figürü bilgisi ve çizimiyle birlikte temel perspektif öğretisini ayrıntılı bir biçimde ele almaktadır.

Ustalardan seçilmiş desen görsellerinden oluşan bir kopya bölümü ve temel desen, terim, teknik ve malzemeler sözlüğünün de yer aldığı bu yapıt aracılığıyla sanat heveslileri ve sanat öğrencileri, gözlemleri, bireysel yetenekleri ve ilgileri bağlamında desenlerini geliştirebilecekler ve sonraki sanatsal formasyonları için hiç tükenmeyecek bir biçimsel oluşturma gücü elde edeceklerdir.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786050200263
Yayın Tarihi :2011-05-27
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Desen - Temel Süreçler
Baskı Sayısı :1.Baskı
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :195 X 255
Emeği Geçenler :
Yazar   : Mustafa Orkun Müftüoğlu
İlgili Eserler