Daha önce, yayınladığı Direnen Türkler ve İhtilalci Türkler kitaplarından tanıdığımız, öğretmen, araştırmacı yazar Müslüm Ulusoy, Devrimci Türkler adıyla yayınladığı yeni çalışmasında, Türkiye Cumhuriyetini kuran kadroları kronolojik bir dizine sadık kalarak, okuyucuya tanıtıyor.
Türk tarihinin unutturulmak istenen yönlerini temel çalışma alanı olarak belirleyen Ulusoy, bir ulusun küllerinden nasıl doğduğunun fotoğrafını çekmeye ve bu fotoğrafı okuyucu ile paylaşmaya özen gösteriyor. Ulusoya göre, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşu, tarihleri boyunca Türklerin yürüttüğü en büyük, en sistemli aydınlanma hareketi.
19. yüzyıl, Osmanlı devletinin emperyalist güçler tarafından parçalandığı bir zaman dilimini ifade eder. Yokoluş psikolojisi, devletin en tepesini de içine alacak şekilde, tüm yönetim katmanlarının ruh halini tanımlar. Buna karşılık, sayısız öneri ortada tartışılmakla beraber, toplumu ve devlet ricalini etkileyen bir siyasi formül yoktur. Sultan da dahil olmak üzere, siyaset sınıfı sömürge bir ülkenin egemen sınıflarının tepkilerini vermekte ve ancak emperyalist merkezlerden gelebilecek bir çözümde kurtuluşu aramaktadırlar!
Devrimci Türkler işte bu zaman diliminde tarih sahnesine çıkarlar. Rolleri, Türk ulusunun yeniden doğuş destanını yazmaktır. Yazarlar!
Müslüm Ulusoy, oldukça rahat, akıcı ve öyküsel bir üslupla devrimci Türkleri anlatmış. Onların, başarıya nasıl koştuklarını an be an heyecanla takip ediyoruz. Ulusoyun yaratıcı üslübu, zaman zaman okuyucuyu neredeyse tarihin bir öznesine dönüştürüyor. Kimi zaman, Mustafa Kemalin yanında, sofrasında veya çalışma odasında Türkiye Cumhuriyetinin varoluşuna tanıklık ediyoruz. Kimi zaman ise, çatışmaların içerisinde ateşi ve ihaneti yaşıyoruz.
Ulusoy, kitabını Türkün yeniden doğuşunu, kurduğu devletin ilkelerini ortaya koyuşunu anlatmak üzere kaleme aldığını söylüyor. Ulusoy, kitabı hakkında şunları söylüyor:
Devrimci Türkler; büyük devrimci Mustafa Kemalin yüzyıllardır Türkün tarihini sözlü kaynaklarla bu güne ulaştırdığı, düzenli ve kronolojik olmayan efsaneleri bilimselleştirme mücadelesini anlatıyor. Bu mücadelenin kahramanlarından Mahmut Esat Bozkurtun dediği gibi:
Türk İhtilâli, Atatürkün kafasının büyük düşüncelerinin fotografisinden başka bir şey değildi.
Devrimci Türkler, büyük Türk devriminin çok güç şartlar altında gerçekleştirilme mücadelesinin öyküsüdür.
Bu kitap, Mustafa Kemali, Mustafa Kamal olarak anlatır.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789759159184
Yayın Tarihi :2010-05-01
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Devrimci Türkler
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :610
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :135 X 215
Emeği Geçenler :
Yazar   : Müslüm Ulusoy
Editör   : Yayın Yönetmeni: İsmet Arslan
İlgili Eserler