"Erkeğe nasıl mı dönüştüm, anlatayım size; önce kadına dönüşmem gerekti..." Okurun bu anahtar cümleyle girebileceği "Dişi Adam"da Joanna Russ bilimkurgu-ütopya türünde, kadın varlığının iç uzayını gezegenlerarası bir düzlemde, alegoriler kurarak anlatıyor."Kadın yüzlü bir erkek. Erkek aklına sahip bir kadın" olan "Dişi Adam"ın fantastik bakışı, Jung´un erkekteki kadın/kadındaki erkek (anima-animus) ruhbilimsel merceğiyle yansıtılırken, okuyanı William Blake´in şu sözüyle karşı karşıya getiriyor: "Aşırılık Yolu Bilgelik Sarayı´na çıkar."
Romandaki dört "J"den Joanna, günümüzdeki "bizim dünyamız"da yaşayan ve gerçek Adam´ı arayan, huzursuz bir kadın, Jeannine´in dünyası ise, geçmişi değişik olsa da "Büyük Bunalım´ın hâlâ sürdüğü bizim dünyamız". Güçlü bir kadın olan Janet, yüzyıllardan beri hiçbir erkeğin yaşamadığı, "gelecekteki bizim dünyamız"dan yeryüzüne gelen elçi. Jael ise, bu üçlüyü Erkekdiyarlılar-Kadındiyarlılar fantastik karşıtlığıyla yüz yüze getiriyor ve kadın-erkek çatışmasını çarpıcı bir biçimde göz önüne seriyor.
İç monologlar, teatral diyaloglar, çarpıcı betimlemelerle eşzamanlı olarak yansıtılan bu dört kadın "aslında bir kadın mı?" sorusu romanın sonuna kadar okurun peşini bırakmıyor.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789755392806
Yayın Tarihi :2001-01-01
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Dişi Adam
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :211
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :131 X 195
Emeği Geçenler :
Yazar   : Joanna Russ
Çevirmen   : Çiçek Öztek
İlgili Eserler