Cemaat siyasetinin içedönük, keskin sınırlarla ötekilere kapatılmış halinden ve mikro milliyetçilik tehlikesinden korunmanın yegâne çaresi, günümüzde hâlâ evrensel dayanışmayı temel alan insan hakları kategorisi. Toplumsal hafızamızın geçmişle hesaplaşma sürecinden sağalmış çıkabilmesinin tek yolu, kendimizin ve ötekinin haklarının, önce bu kategoriye ait olduğunu bilmekte yatıyor.
Kitabın yazılış amacı bu nedenle Ötekilerin mağdur ve kurban/asi ve isyancı Diğerlerinin ise muktedir ve zalim/medeniyet götüren ve kurtarıcı olarak sabitlendiği ve geçmişin bugünün politik tartışmalarında kullanılmak üzere araçsallaştırıldığı bir referans metni oluşturmak değil. Hatırlamak ve anlatmak, anlamayı içermediği sürece, geçmişle yüzleşmenin amacına ulaşması neredeyse imkânsız. Bu nedenle birlikte yaşamın yeniden tesisi, geçmişin acılarına bakmayı, dinlemeyi, anlayarak yüzleşmeyi gerektiriyor.
Susan Sontagın dediği gibi Anlamak hatırlamaktan daha önemlidir, her ne kadar anlamak için mutlaka hatırlamak gerekse de.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789755399423
Yayın Tarihi :2014-09-12
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Domatesi Çiçek Sananlar
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :208
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :135 X 215
Emeği Geçenler :
Yazar   : Gökçen Başaran İnce
İlgili Eserler