Aydın Sevin 1941 yılında, Bingöl´ün Adaklı İlçesi´nin Karır Doluçay Köyü halkından olan Seyyid Hüseyin ve Emine´nin oğludur. Çevre halkı tarafından Seyyid Aliye Seyyid Nuri ailesi olarak bilinirler. Soyları, Baba Mansur Ocağı´ndan gelir ve Hüseyin Bin Hallac-ı Mansur´a, Bin İmam Zeynel Abidin´e ulaşır.

Çok küçük yaşta babasını kaybetmiştir. Annesi ve ağabeyi Mahmut Hakkı´nın yanında büyümüştür. İlkokulu Şirnan Köyü´nde bitirmiş; Elazığ´da başladığı ortaokulu maddi imkansızlıklar nedeniyle bırakmak zorunda kalmıştır.

1964 yılında Ali kızı Arzuhan ile evlenen ve iki erkek, bir kız çocuk babası olan Aydın Sevin, 1968 yılından beri İstanbul´da ikamet etmektedir. 1975-1990 yılları arasında ticaretle uğraşmış ve birtakım kötü niyetli insanlar tarafından ticari hayatı baltalanmıştır. İşçi emeklisi olarak yaşamını idame etmektedir.

Okumayı çok seven Aydın Sevin, şimdiye kadar okuduğu kitaplardan çıkardığı sonucu şöyle ifade etmektedir: "Alevilik hakkında araştırma yapıp fikir üretenlerin çoğu, aslında Aleviliğin özünü kavramamışlardır. ´Alevilik İslam içinde mi, yoksa İslam dışında mı? Ya da kültür ve yaşam biçimi mi?´ Bu ve buna benzer soruların sorulaması bana göre Aleviliğin kavranılmamasından kaynaklanmaktadır. Böyle bir boşluğu gördüğüm için bu kitabı yazmaya karar verdim. Siz okurlarıma bir nebze olsun katkıda bulunabilmek tek amacım."

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789756358696
Yayın Tarihi :2000-01-01
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Dünya Dinlerine Bakış
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :560
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :135 X 195
Emeği Geçenler :
Yazar   : Aydın Sevin
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler