Tarde, bu kitabında, bir dizi anlaşılması zor ironi ortaya koyuyor; bazen güncel fikirleri burlesk bağlamlarda hayal ederek bunlarla alay ediyor, bazen güncel olguları tuhaf ortamlara aktararak gülünçleştiriyor, bazen doğrudan doğruya kendi fantezilerini ortaya atıyor, ama karşılıklı sohbetlerin çekingen, yumuşatıcı gülüşünün edebi eşdeğerini ustalıkla kullanmayı hiç elden bırakmıyor. Kitabın başından sonuna kadar, kavrayışının berraklığını, düzenliliğini, Fransızlara özgü akılcılığını görmek ilginç.

Sanırım benim buradaki işim asıl olarak, okuyucuyu bu kitabın ilk kısımlarındaki hafiflikten, neşeli yüzeysellikten, gerçek felaketin ilk bakışta can sıkıcı ama bir eleştirmende mazur görülebilecek tarzda ele alınmasından geçirip bu gizemli ama uyarıcı, ilginç mağaralara, tünellere, galerilere götürmek. Tarde'ın ele geçmez gerçek düşüncesi oralarda yatıyor peşinden gitmek, yakalamak, anlamak isteyenler için.
H. G. Wells

Gabriel de Tarde, bu kitabında toplum birbirleriyle hizmet takas eden insanlardan oluşur düşüncesini redderek yerine toplum düşüncelerin takas edilmesinden oluşur düşüncesini ileri sürer. Ütopya Dizisinin beşinci kitabı Geleceğin Tarihinden Alıntılar, H. G. Wellsin önsözüyle okurla buluşuyor.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786050200126
Yayın Tarihi :2011-04-12
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Geleceğin Tarihinden Alıntılar
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :112
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :135 X 195
Emeği Geçenler :
Yazar   : Gabriel De Tarde
İlgili Eserler