Diğer Resimler

“Frank C. Higgins bu eseri ile bizlere, Masonluk içinde yer alan ve pek de bilinmeyen kadim sırlarla ilgili bilgiler veriyor. Ayrıca ABD’nde Masonluk felsefesinin algılanışı üzerine de bizi aydınlatıyor.

Çalışmada özellikle Masonluğun kutsal olarak gördüğü Geometri bilimi ve ondan doğan Masonik Matematik üzeri- ne ayrıntılı bilgiler veriliyor. Bu bağlamda, unutulmaya yüz tutmuş olan Masonik Numeroloji bilimi ele alınıyor ve inceleniyor. Yine 18. yüzyılın Aydınlanmacılık hareketi ile bir kenara bırakılmış olan ve adeta unutulan Masonik Astroloji hakkında da çok önemli bilgiler veriyor.

Ezoterik Numeroloji ve Ezoterik Astroloji, yüzyıllar boyunca Ezoterik Doktrinin birer önemli kolu olarak kullanıldı ve öğretildi. Kartezyen bakış açısıyla küçümsenen ve ötelenen bu iki alanın aslında ne kadar derinlerde ve önemli oldukları, bu eser ile bir kez daha hatırlatılıyor.

Materyalist bakış açısıyla Astrolojinin yerini Astronominin ve Numerolojinin yerini de Matematiğin aldığı görüşü Masonluk camiası içerisinde ağırlık kazanmış olsa da, Higgins’in bu eseri ile aslında, her iki alanın da Ezoterizm açısından ne denli önemli olduklarını, geçmişte olduğu gibi bugün de üzerinde tefekkür edilmelerinin nasıl elzem olduğunu gözlüyoruz.

Bu kitapta, unutulmuş pek çok Masonik sırrın yeniden gündeme getirilişine tanık oluyoruz. Bu Kadim Sırların yeni Işık vesileleri olması umuduyla, çalışmayı herkese tavsiye ediyorum.”

Cihangir Gener

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786057285133
Yayın Tarihi :2023-01-27
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Hermetik Masonluk
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :176
Kapak :Karton
Kağıt :Kitap Kağıdı
Boyut :135 X 210
Emeği Geçenler :
Yazar   : Frank Carlos Higgins
Çevirmen   : Şehmus Ay
İlgili Eserler