Diğer Resimler

Normal insan anlayışının ötesinde bir bilgeliğe sahip, ahengi yeniden sağlamak ve insan evrimi için yeni bir ruhsal potansiyel zerk etmek için düzenli olarak dünya işlerine müdahale eden gizli bir grup insanın var olduğuna ve gerçekte hâlâ var olduğuna dair ısrarlı bir inanç söz konusudur. Bu kitap, böyle bir grubun tarihsel varlığının kanıtlarını araştırıyor.

Bennett, Hikmet Üstatları’nı (The Masters of Wisdom) şöyle tanımlıyor: “Onlar, durumun gerçekliğini görme yetenekleri, egoizmden kurtulmuş olmaları ve birbirleriyle iş birliği yapma yetenekleriyle “kamuoyunu manipüle eden uzmanlardan” farklıdırlar. Onlar, bu dünyadaki yaşamı bir bütün olarak inceleyen ve bunun nereden geldiğini ve nereye gidecek olduğunu görebilen yüksek bilgelikle temas hâlindedirler.”

John Bennett, insanların yaratıcı enerjiyle ilk kez hızlandığına inandığı Âdem zamanına kadar uzanan yüksek bir bilgeliğin kanıtına ulaşır. Okuyucuya, Demiurjik zekâ tarafından beslenen insan bilinci ve iradesinin nasıl yavaş yavaş geliştiğine dair ilham verici bir resim sunar.
Bennett’in hayatı, öğretmeni George Gurdjieff’in ortaya koyduğu bilmecenin cevabını bulmaya adanmıştı: “Dünyadaki yaşamın ve özellikle insan yaşamının amacı nedir?” Onu ezoterik hikmet (bilgelik) okullarına ilişkin kanıtlarına götüren, Gurdjieff felsefesinin kaynakları üzerine yaptığı gayretli araştırmaydı. Ömrünün sonlarına doğru J.G. Bennett, Orta Asya’da Hâcegân’ın –en azından on altıncı yüzyıla kadar– varlığının farkına vardı. Kendileri, Batı’da neredeyse hiç bilinmeyen, şimdiye kadar yaşamış en dikkat çekici insan gruplarından birini temsil ederler. Bennett, onların ne tür adamlar olduklarını ve nasıl öğrettiklerini gösterir. Hâcegân’ın etkisine ilişkin daha önceki dönemlere ait kanıtların izini sürer.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786057737960
Yayın Tarihi :2022-08-24
Orjinal Adı :The Masters of Wisdom
Baskı Sayısı :161.Baskı
Sayfa Sayısı :256
Kapak :Ciltsiz
Kağıt :Kitap Kağıdı
Boyut :13 X 21
Emeği Geçenler :
Yazar   : John G. Bennett
Çevirmen   : Şule Özgezer
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler