Rus popizmi-Narodnizm bir tarım devrimi ideolojisiydi. Otokrasinin kaldırılmasından ve toprağın köylüye verilmesinden yanaydılar. Kapitalizmin Rusya'da arızi bir şey olduğuna inanıyor, bu nedenle de devrimci güç olarak köylüyü görüyorlardı. '' Halka doğru'' giderken gerçekte gittikleri halk, köylülerden ibaretti. Büyük çaresizliktir. Çaresizlik, silaha sarılmak şeklinde nüksetti. Yenilince daha örgütlü gitmeyi denediler. Olmayan bir halk için ölmeyi göze almışlar, tereddütsüz ölüme atılmışlardı. Halk yaratma girişimidir, müthiştir.

''Narodizm''bir başlangıç sayıyoruz. Ekim Devrimi'nin kökeninde ''Narodnik'' hareket var. Sadece Ekimcileri değil, Çin'i de etkilediler. ''Halka doğru gitmek zamanın ana eğilimiydi. Bizdeki karşılığı Jön Türk hareketidir. Çabaları 1908 Devrimi ile taçlanmıştır ve esası ''halka doğru'' gitmektir. 1908'de padişahı alaşağı edenlerin yönü Hürriyete Doğru'dur.

Demek ki ''Narod'', ''Halk'', meselenin esasıdır. Fransız Devrimi ile keşfedildi, Rusya'da yeniden tanımlandı, Ekim Devrimi'ne evrildi. Çin'e sıçradı, paltosundan Maoculuk çıktı. Osmanlı'ya nüfuz etti, ''Hürriyet'in ve Cumhuriyetin sebebidir.

Bütün bunların arkasında aşağı yukarı iki yüz yıllık bir sosyal-siyasal esinti var. Büyük Fransız Devrimi, Ekim Devrimi, Türk Devrimi hepsi o esintinin ürünü ve tezahürüdür. Artık hepsini bir saymamız ve bağlantılarını daha sağlam kurmamız için yeterli delillerimiz var. Bu devrim esintidir...

''Hürriyete Doğru'' o esintiyi yakalama denemesidir.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786057667267
Yayın Tarihi :2020-01-08
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :1
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :135 X 200
Emeği Geçenler :
Yazar   : Orhan Gökdemir
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler