Din Nasıl Ortaya Çıktı ve Neden Hâlâ Var Olmaya Devam Ediyor?
Nicholas Wade

Modern bilim, dinozorlar ile Eski Mısırlıların aynı çağda yaşadığı, güneşin dünyanın çevresinde döndüğü ve tüm canlıların ilahi bir güç tarafından yaratılmış olduğu gibi dinsel açıklamaları geçersiz kılmış olmasına karşın bugün neden insanlar hâlâ bu öğretilerin peşinden gitmeyi sürdürüyorlar?
New York Times gazetesi köşe yazarlarından Nicholas Wade bu kitabında dinin nasıl ortaya çıktığı, geçmişte ve günümüzde toplum içerisinde nasıl bir rol oynadığı ve gelecekte hangi biçimleri alabileceği konusundaki düşüncelerini sizlerle paylaşıyor.
Dinin ilkel toplumların müzik, dans ve trans pratiklerinden doğduğunu vurgulayan Nicholas Wade, Richard Dawkins gibi azılı ateistleri dinin tarih boyunca insan toplumlarının hayatta kalmasına yaptığı önemli katkıyı küçümsemekle eleştiriyor. şimdiye kadar, bir dini olmadan uzun süre ha-yatta kalmış hiçbir toplum yoktur. Sovyetler Birliği yalnızca 70 yıl dayanabilmiştir, diyen Wadee göre, din insan top-
lumlarına evrimsel bir üstünlük kazandırmıştır.
Günümüzde organize dinler bilimle daha uyumlu yeni inanç biçimlerinin oluşumunu engellemektedir, ama gelecek, evrim kuramı gibi bilimsel ilerlemeleri kendi öğretisine da-hil eden yeni dinlerin doğuşuna sahne olacak gibi görün-mektedir.
inanç içgüdüsü, tabiri caizse, ateizme içeriden bir eleştiri. Batıda ateistler ile dindarlar arasındaki tartışmalara yabancı olmayan Türk okuru bu kitabı ilgiyle okuyacak.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786050201376
Yayın Tarihi :2012-05-09
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :İnanç İçgüdüsü; Din Nasıl Ortaya Çıktı ve Neden Hâlâ Var Olmaya Devam Ediyor
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :392
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :135 X 215
Emeği Geçenler :
Yazar   : Nicholas Wade
Çevirmen   : Müge Sözen
Editör   : Sinan Köseoğlu
İlgili Eserler