Şair İnci Demiray Yıldırım, Erzurum'un Aşkale Kükürtlü köyünde 1961 yılında doğdu. Köylerindeki kömür madeninde işçi olarak çalışan Mustafa ve Hediye çiftinin yedi çocuğundan üçüncü çocuk olarak dünyaya geldi, iki yaşından sora göçtükleri Aşkale merkezde ilk ve ortaokulu bitirdi. Lise yıllarında on altı yaşında evlendi. Cihan ve Okan isminde iki oğlu bulunmaktadır. Önce Ankara, dört yıl sonrası İstanbul'a yerleşerek yaşamını sürdürdü. Uzun yıllar Erenköy Gülün Anaokulu'nda çalıştı. Bir dönem ticaretle uğraştı. 2019 da emekli oldu.

Küçük yaşlardan itibaren gerek doğduğu köyde, gerekse göçtüğü yerlerde çevresinde bulunan kültürel zenginlik onun dikkatini çekti. Alevi Bektaşi bir aileden geldiği için inanç ve kültürünün detaylarını öğrenme merakı ve türkülere olan sevgisi onu şiir yazmaya yöneltti. Gençliğinde dinlediği Davut Sulari, Âşık Daimi, Murat Çobanoğlu, Abdullah Papur ve Ali Kızıltuğ türküleri ondaki sevgiyi tetikleyen eserdi. Okul yıllarında yazdığı şiirlerini zaman içinde serbest şiirden hece şiire döndürerek yazmaya başladı. Şiir serüvenini en çok etkileyen son yıllarında giderek tanıdığı Sütlüce Karaağaç dergâhındaki şair ve ozanlardı. Başta Vaktidolu mahlasıyla şiirler yazan Adil Ali Atalay ve Perdesiz mahlasıyla şiirler yazan Kamil Gündüz oldu. Onu usta olarak gördü. Şiirleri onun gözden geçirmesi sırasında verdiği fikirleri dikkate aldı.

Şiirleri değişik dergi kitap ve antolojilerde yer aldı. Mamak Havadis Gazetesi ve Türkan Kebeci'nin hazırladığı Haber İstanbul Dergisi'nde birçok şiirleri yayınlandı. Yahya Aslandaş'ın 2019 da çıkardığı Gönüller Otağı Nefesler Antolojisi-2 de, Adil Ali Atalay'ın çıkardığı Karaağaç Antolojinde şiirleri bulunmaktadır. Birçok radyoda şiir programlarında şiirleri okunmaktadır. Bazı eserleri Âşık Ali Kaya tarafından Yıldız Tv de okundu.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789752488762
Yayın Tarihi :2020-03-17
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :İnci Taneleri
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :320
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :135 X 195
Emeği Geçenler :
Düzeltmen   : Betül Hakverdi
Yazar   : İnci Demiray Yıldırım
İlgili Eserler