Kuantum fiziği sayesinde gündelik hayatımızda bilgisayarlar, akıllı telefonlar, lazer cihazları ve MR tarayıcılarından faydalanıyoruz. Peki, bu yeni fizik bize yakın gelecekte neler vaat ediyor? Saatte 1000 km hızla yol alabilen trenlerle yolculuk etme; devletlerin dinlemesine takılmadan özgürce haberleşme; radyoaktif atık yaratmayan çevre dostu nükleer enerji üretme; doğayı mahveden barajlar yerine süperiletken bobinlerle enerji depolama; gün ışığını yavaşlatarak geceleri gündüze çevirme ve ışıktan hızlı iletişim kurma imkânı... Bütün bunlar hayal ya da bilimkurgu değil! Kuantum fiziği!
Peki, nedir bu kuantum fiziği? En basit yanıt şu: Atom, elektron ve foton gibi parçacıkların davranışlarını inceleyen bilim. Clegg bilim insanlarının bu parçacıkların davranışlarının gizemini tam olarak çözemediklerini ama geliştirdikleri modeller sayesinde insanlığın hizmetine pek çok teknoloji verdiklerini belirtiyor ve bilim insanları ile bilim meraklılarına küçük bir de uyarıda bulunuyor: ?Kendi modelinize âşık olmayın." Çünkü bilim dünyasında her şey çok hızlı değişiyor. Bu kitap değişime ayak uydurmak için size harika bir fırsat sunuyor.

?Bu, Clegg'in yazdığı en iyi kitap."
?John Gribbin
?Kuantum fiziği ve gündelik hayata etkisi hakkında keyif alarak okuyabileceğiniz bir kitap arıyorsanız Kuantum Çağı tam size göre."
?BBC Focus

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786050205275
Yayın Tarihi :2016-06-20
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Kuantum Çağı; Yeni Fizik Bize Nasıl Bir Gelecek Vaat Ediyor?
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :280
Kapak :Karton
Kağıt :3.Hamur
Boyut :135 X 210
Emeği Geçenler :
Yazar   : Brian Clegg
Çevirmen   : Samet Öksüz
Editör   : Sinan Köseoğlu
Grafiker   : Artemis İren
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler