Allah'ın Tek Dini İslam,Muhkem-Değişmez Ana Kurallar BütünüdürHaramlar, İsm'ler ve Günahlardırİslam demek, tek ilah olarak Allah'a şirk koşmaksızın iman etmek, böylece Sevgi, barış, hoşgörü ve araştırma; ürettikleri ile fayda sağlama temelli bir yaşamda olmak demektir. Böyle bir yaşama yönelik yapılması yasak olanlar ile yapılması istenen kurallar bütünü Din ifadesi ile tanımlanmaktadır. Her biri birer farz kural olan yasakları çiğnemek Haram, yapılması birer farz olarak istenenleri yapmamak ise Günah diye isimlendirilmektedir.
Din denilen bu kurallar bütünü, toplumların değişen sosyo-ekonomik yapılarına göre zaman zaman değiştirilmiş ve bu değişiklikler peygamberler aracılığıyla insanlara tebliğ edilmiştir. Kurallar değişse bile bu kurallar, daima Allah'ın tek dini İslam ismi altında gönderilmiş ve bu düzenleme, Kur'an ile sonlandırılmıştır.
Çünkü her kim, tüm peygamberlerin bildirdiği ve şirk koşmadan sadece Allah'a tam bir teslimiyetle iman etmek olan İslam'dan başka bir din ararsa, Allah tarafından bu dini ve çabası kabul görmeyecek ve ahrette de kaybedenlerden olacaktır.
(Al-i İmran Suresi; ayet: 85)
Böylece Kur'an, Son İslamın kurallarını, önceki kitaplar olan Tevrat ve İncil ise Önceki İslamın kurallarını içermektedirler.
Çünkü Ben bugün dininize son şeklini verdim, böylece din ile ilgili nimetimi artık sonlandırdım ve sizin için din olarak İslâm'ı tamamlayıp onayladım.
(Maide Suresi; ayet: 3)

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786057977175
Yayın Tarihi :2019-04-07
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :448
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :135 X 210
Emeği Geçenler :
Yazar   : Gazi Özdemir
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler