Mitolojinin ana kaynakları, coğrafya olarak Van, Urfa, Adıyaman, Mardin, Hakkari, Dersim, Diyarbakır ile bu illerin çevresindeki yerleşim merkezlerinde ve bütünüyle Zagros coğrafyasında ortaya çıkmıştır. Tevrat ve Kur´an´da adı geçen Aden cenneti Van gölü kıyısındadır. Adem ile Havva antik çağdaki efsanelere göre bu cennette yaşarlarken, yasak meyveyi yedikleri için kovulmuşlardır. Ölümsüzlüğü yitirme cezasına çarptırılan bu ilk kadın ve erkek, zürriyetlerini bu bölgede çoğaltmışlardır. Tufan efsanesi aynı yörelerde yaşanmış; Nuh´un gemisi Cudi dağına yanaşmıştır. Kabil, kardeşi Habil´i bu coğrafyada öldürmüştür. İbrahim Peygamber putları kırdığı için, Kral Nemrud tarafından Urfa´da ateşe atılmıştır. aynı Peygamber, oğlunu bu coğrafyada Tanrı´ya kurban etmeye kalkışmıştır. Günümüzde bile Urfa ve dolayları antik çağda olduğu gibi bugün de peygamberler kenti olarak bilinir. Çünkü mitolojik olaylar, çok tanrılı dinleri bu coğrafyada nasıl şekillendirip zenginleştirdiyse, semavi dinleri de büyük ölçüde etkilemiştir.

Biz bu kitabımızda mitolojik zenginliklerle dolup taşan tarihimizin günümüze ulaştırdığı antik çağ sitelerinin nasıl sular altında kalarak yok olup gittiğini açıklamaya çalıştık.
Yine bu kitabımızda suların yok ettiği tarihi varlıklarımızın yanı sıra, ateşe atıldığında aynı suların bir göl oluşturarak hayatını kurtardığı İbrahim Peygamber ile Kral Nemrud´un efsanevi yaşam öykülerini anlatmaya çalıştık. Günümüze kadar bu mitolojik olayın anlatımında genelde İbrahim Peygambere büyük ver verilmiş, ancak Kral Nemrud hakkında yeterli bilgiler ortaya konmamıştı. Tevrat ve Kur´an dahi Kral Nemrud´dan söz etmezler. Biz bu eserimizde Mitani devletinin efsanevi kralı Nemrud´u da tanıtmaya çalıştık.
Mitoloji serimizin ikinci kitabını oluşturan bu çalışmamız, daha önce yayımlanan, "Kürt Mitolojisi-1" in devamıdır. Bu konuya merak duyanların her iki eserimizi birlikte okumalarının çok yararlı olacağı düşüncesindeyiz.

Cemşid Bender
(Arka Kapak)

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789757354994
Yayın Tarihi :2000-01-01
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Kürt Mitolojisi - 2
Kapak :
Kağıt :
Emeği Geçenler :
Yazar   : Cemşit Bender
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler