....Mutluluğumuzun anahtarı vicdanımızın elindedir, başka yerde mutluluk arayanlar vicdan terazisinin dengesini kaybetmiş olanlardır. Nefis tufanına yakalanmışlar benlik çukuruna düşmüşlerdir.Bizde diyoruz ki Alevi Bektaşi inanç rehberleri olarak nefis dediğimiz bu nesneyi eğitelim Nefis tufanına yakalanıp da benlik çukuruna kimsenin düşmesini istemiyoruz. Korkular stresler depresyonlar travmalar vicdan terazisinin dengesini kaybetmiş olmamızdandır.

Verilen sadakalar bizi kurtarmaz.Bizi kurtaracak olan vicdanı ahlaki nefsimizi dara çekerek kendi kendimizi sorgulayabilmektir. Bunu yapabilirsek ancak o zaman gönül köşkü temzilenmiş olur. Özümüzü sözümüzü gözümüzü davranışlarımızı bakışlarımızı düşüncelerimizi ahlaksal sorumluluk içinde tutabilirsek sıratel müstekim yoluna yönelmiş oluruz. Yalnız ve yalnız herkes kendi denetimini kendi yapacaktır. Bu başarışarıldığında olgunlaştığınızı göreceksiniz. Habbeler zerre olacak, zerreler kül haline gelerek savrulup gidecektir.

....Batıni tasavvufi nefsi terbiye eğitimini gerçekleştirelim. İnsanlığın yok olmasına daha fazla göz yummayalım; yarın çok geç olabilir. Roketatarlar, füzeler, atom bombaları hatta daha ileri teknolojik silahlar insanlığa hizmet etmez ancak yok olmasına zemin hazırlarlar. Oysa doğru olan konuşmak barışmak, insan olmak için yarışmaktır.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786055155162
Yayın Tarihi :2013-11-25
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Meydanı Muhabbet
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :176
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :135 X 195
Emeği Geçenler :
Grafiker   : Barış Babacan
Yazar   : Abidin Harman
İlgili Eserler