Dilimizde yaygın olarak mizah olarak bilinen gülmece, edebiyat türü olarak insanlık tarihinin en eski ürünlerindendir. Eğlence ve hoşgörünün toplamı olarak belirlenebilecek olan gülmece, yaşamda yenik düşen ezilen insanların üstünlük elde etme için kullandıkları bir silah olarak yaşamdaki çatışmaların ve çelişmelerin bir ürünüdür. Yaşamdaki iyi-kötü savaşında kötü egemendir, eğlencede ise iyinin egemenliği görülür. Toplumsal sevinç, bir çeşit özgürlüktür ve bu özgürlük, toplumsal coşkuyla birlikte kutlanır. Eleştiriyi ve hicvi de içine alan gülmece, günümüzün toplumsal yaşamında etkili bir silahtır.
Elinizdeki Müşteri Yine Haklı adlı bu kitap, Muhsin Salmanın önceki kitabı Müşteri Haklıdır gibi bir gülmece ürünü.
Yapıtı ilgi çekici kılan, içinde yer alan ağlanacak haklimize güldüren öykülerin yaşanmış olaylara dayanması ve karakterlerin gerçekliğidir.
Müşteri Yine Haklı, Anadolu insanının kıvrak zekâsını yansıtan masum öyküleriyle, toplumda giderek artan insanın yozlaşma ve çürüme eğilimine, kara mizah yoluyla tanıklık yapıyor.
Bu özelliği ise Müşteri Yine Haklıyı, sıradan bir gülmece yapıtı olmaktan çıkararak bir toplumsal belgeliğe dönüştürüyor.
Muhsin Salmanın Müşteri Yine Haklı ile sergilediği gerçeklik, bu tanıklığı ve belgeliği bir gülmece kitabı olarak sunmayı başardığını gösteriyor.
ÖNER YAĞCI

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786055601201
Yayın Tarihi :2011-04-04
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Müşteri Yine Haklı; Müşterinin El Kitabı-2
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :203
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :135 X 195
Emeği Geçenler :
Yazar   : Muhsin Salman
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler