Mitolojiler, ritüeller ve simgeler, geleneksel kültürün oluşumu ve kuşaktan kuşağa aktarılması konusunda çok önemli işlevlere sahip üç temel unsurdur. Binlerce yıl önce bilinçaltında oluşan ve kolektif bellekten çıkıp, arketipler ile gerçek yaşama dahil edilen bu kavramlar, toplumlara göre farklılık gösterse de aslında "insanlığın ortak mirasıdır."
Kültürel mirasın korunması sözleşmesi, Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından, 17 Ekim 2003 tarihli 32. Genel Konferansı'nda kabul edilmiştir.
Somut olmayan kültürel miras toplulukların, grupların ve kimi durumlarda bireylerin, kültürel miraslarının bir parçası olarak tanımladıkları uygulamalar, temsiller, anlatımlar, bilgiler, beceriler ve bunlara ilişkin araçlar, gereçler ve kültürel mekânlar anlamına gelir.
"Tamga" adı verilen ve Türklerin bir anlamda "kimlik belgesi" niteliğinde olan simgelerin, mitolojiler bağlamında incelenmesi ve çözümlemesinin yapıldığı bu kitap, Türk kültürü ve tarihine farklı bir bakış açısı kazandırması bakımından ayrıcalık taşımaktadır.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789756130537
Yayın Tarihi :2019-09-17
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Türklerin Kozmik Sembolleri - Tamgalar
Baskı Sayısı :2.Baskı
Sayfa Sayısı :132
Kapak :Karton
Kağıt :Kuşe
Boyut :165 X 240
Emeği Geçenler :
Yazar   : Nuray Bilgili
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler