Doğa, yaşam deneyimini "iptal etti" Anne; şimdi, canının deneyim günleri. Yaşamı anlamak için geriye dönüyorduk, artık yaşamak için senin "can deneyiminin dünyasına taşınacağız." Ölümün bize kötü kötü bakması bizim eserimizdir Anne: Yaşarken dirilememişsek eğer ölüm de "öleceğini" bilir; ölüm, ölümden "korkmaya" başlar; yaşama teşekkür edeceğine, "kafese" kapatılmış bir hayvan gibi "kin ve nefretle" bakar bize. Bilginle güneşlendik de ölümün "nasıl" evcilleştirileceğini öğrendik; şimdi o bize "teşekkür" etmeye başladı. İkide bir içimize bakıyoruz, hiçliğimizde "seyrana" çıkıyoruz: Gözümüz aracılığıyla bedenimizden esin alarak içimizin, yani hiçliğimizin "resmini" çizmeye çalışıyoruz ya da aydınlığın karanlık hakkında "ne düşündüğünü" öğrenmeye.

Iréne Mélikoff Hakk'a yürüdü; O geçmiş oldu biz yaşıyoruz. Elinizdeki Anı Kitabı, Annemizi "şimdinin bilincinde yoğurarak yeni bedenlere taşıyıp nesnelleştirmek, nesnelleştirerek ölümsüzleştirmek" için üretildi. Artık O bize, biz O'na koşmaya hazırız.

Miracın, miracımız kutlu olsun Anne.

"Yaşam yaşayanlardan çok ölenlerden ibarettir", özdeyişinin izinde "sevenlerin" bir araya geldik: Bir "Anı Kitap" yayımlayarak seni aramıza çağırmaya karar verdik. "Elinde gördüğün" bu kararımızın bir "gönül lokmasıdır": Aramıza hoş geldin Anne. hakikat dünyaya "şölenle" değil, "acı ve inlemelerle" gelirmiş: Çaresiz Anne sen inleyeceksin, biz ağlayacağız.
Esat Korkmaz

Katkıda Bulunanlar;
Esat Korkmaz (Editör), Adil Ali Atalay, Ahmet Koçak, Ahmet Yaşar Ocak, Ali Aksüt, Ali Kenanoğlu, Ali Yıldırım, Atilla Özkırımlı, Ayhan Aydın, Ayşe Emel Mesci, Belkıs Sayar, Durak Arslan, Laden Sayar, Leyla Binici Güneş, Lütfi Kaleli, Miyase İlknur, Fikret Otyam, Fuat Bozkurt, Hasan Harmancı, Hikmet Bila, Hüsniye Çınar, İlber Ortaylı, İlhan Cem Erseven, Kazım Genç, Muharrem Ercan, Murtaza Demir, Mustafa Özcivan, Nihal Kemaloğlu, Rasih Nuri İleri, Server Tanilli, Servet Demir, Süleyman Zaman, Şirin Sayar, Şule Birdoğan, Turan Alptekin, Yaşar Kemal

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789944387248
Yayın Tarihi :2022-04-12
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Uyur İdik Uyardı Irene Melikoff
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :381
Kapak :Karton
Kağıt :Kitap Kağıdı
Boyut :135 X 210
Emeği Geçenler :
Yazar   : Kolektif
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler