Clastres bu kitabında da, daha önce yayımladığımız Devlete Karşı Toplum´da yıkmaya giriştiği devlet efsanesinin temellerine ışık tutmaya devam ediyor. Toplumun ve siyasal iktidarın devletsiz varolamayacağını öne süren geleneksel antropolojiyi tersine çevirerek, toplumun temelini devletin değil, siyasetin oluşturduğunu saptıyor. Siyasal yaşamı olmayan toplum yoktur, ama devletsiz toplumlar vardır. Bunlar klasik antrpolojinin iddia ettiği gibi gelişmemiş, olgunlaşmamış oldukları için değil, otoriteye, farklılaşmaya, bölünmeye karşı oldukları için devlete de karşı çıkmışlardır.
Devlete Karşı Toplum´da daha çok devletsiz toplumun yapısal özellikleri üzerinde duran Clastres, Vahşi Savaşçının Mutsuzluğu´nda ağırlığı devletsiz toplumun kendini korumak için geliştirdiği mekanizmaların tanıtılmasına veriyor.
Devletsiz toplumu devletli topluma göre açıklayan geleneksel bakış açısını tersine çeviren Clastres, Vahşi Savaşının Mutsuzluğu´nda bu durumda devletsiz toplumdan devleti topluma nasıl geçerliliğini yitirdiğine göre, bölünmenin, eşitsizliğin, devletin kökenini nerede aramak gerekir?

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789755390123
Yayın Tarihi :1992-04-01
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Vahşi Savaşçının Mutsuzluğu
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :247
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :136 X 195
Emeği Geçenler :
Yazar   : Pierre Clastres
Çevirmen   : Alev Türker-mehmet Sert
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler