Uzun yıllardan beri Alevilik-Bektaşilik konusunda alanda yaptığı araştırmalar, söyleşiler, organize ettiği toplantılar ve radyo-televizyoncu kimliğiyle de tanınan Ayhan Aydın, Balkanlar’a sevdalı bir gazeteci-yazardır.
Birçok kez Balkan (Rumeli) ülkelerindeki Alevi-Bektaşi topluluklara yaptığı geziler, söyleşi ve etkinlikler, inanç merkezi ziyaretleriyle bu konuda da öncü bir gayret gösteren Aydın, bu alana en yoğun emek verenlerden birisidir.
Rumeli’nin gözcüsü, inananların kutup yıldızı olan Yunanistan Batı Trakya’daki Seyyid Ali Sultan (-Kızıldeli-) Ocağı/Tekkesi çevresinde 20 yıllık süreçteki tüm gelişmeleri takip eden, yöre kültürünü araştıran Ayhan Aydın, aynı zamanda yörenin bir nevi ülkemizdeki sesi olmuştur.
Ayhan Aydın, bugünkü Balkan Alevi-Bektaşi dünyasıyla ilgili yayınlamayı planladığı üçlü serinin bu ilk kitabıyla, geziler ve söyleşilerle bizleri Yunanistan’daki Alevi-Bektaşi toplumunun yaşamlarına ve inanç dünyalarına götürmekte, oraya sağlıklı bir gözle bakmamızı sağlamaktadır.
Ayhan Aydın bu kitabıyla, aynı zamanda yöre insanının yaşadıkları çeşitli baskıları ve sorunları da cesaretle dile getirerek, bir gazeteci olarak da bizleri aydınlatmaktadır.
Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. kuruluş yıldönümünde, Mustafa Kemal Atatürk’ün ve Anadolu aydınlanmasının da köklerinden ve ayrılmaz bir parçamız olan Rumeli erenlerinin yolundan gidenlere selam olsun.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786257325301
Yayın Tarihi :2023-03-07
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Yunanistan'da Çağlara Damga Vuran Erenler Dergahı - Balkanlar'da Alevilik-Bektaşilik Araştırmaları
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :784
Kapak :Karton
Kağıt :Kitap Kağıdı
Boyut :135 X 210
Emeği Geçenler :
Yazar   : Ayhan Aydın
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler