Diğer Resimler

Sadece dinler değil felsefi görüşler ve bilimsel teorilerin ortak problemi, “Olan her şey niçin var,” sorusuna net bir cevap verememeleridir. Evren niye var, insan niçin dünyaya geldi, bu dünyada kendisinden beklenen nedir?

Yazar, büyük dinlerin sır oldukları iddiası dışında makul bir açıklama getiremedikleri “Kader ve Kötülüğün Varlığı” problemlerini Büyük Patlama’dan yaşamın başlangıcına ve sonrasında yarış formatında ilerleyen evrimleşme süreci içerisinde birbirleri ile olan bağlantıları üzerinden inceliyor. Bu iki problemin çözümlenmesine dayanarak oluşturduğu “Özgün Kuram” ile yaşamın insan özelinde amacının ne olduğu ve Allah’ın hayatı niye yarattığı sorularını cevaplıyor.

Özgün Kuramın bir yüzü, Allah’ın yaratmadan önce dilemesi yani “Tasavvur Etmesi“ bağlamında evrenin kesinlik değil olasılıklı bir yapıda olması ve olasılıklı bir evrende Allah’ın “Hedefli Evrimleşmeyi” bir araç olarak kullanması üzerine kurulurken diğer yüzü ise evrimleşme yarışı ile gelen özgür irade ve Allah’ın hükümlerinin aynı evrende işleyebilmesi için “İçkin Zaman” olarak adlandırılan özel bir zaman teorisi ve evrenden aldığı verimi arttırmak için kaderi “Ol Emri Tekilliği” içinde düzenlemesini anlatıyor.

H. Barkın Şimşek’in kaleme aldığı Allah Hayatı Niye Yarattı isimli bu kitap, gelenekten gelen dini kabulleri tekrar etmeden, olan her şeyin varlık amacını tespit etmek üzere felsefe ve bilimin ışığında yazılmış, inanç ve iman üzerine rasyonel ve orijinal bir çalışmadır.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786057285164
Yayın Tarihi :2023-03-18
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Allah Hayatı Niye Yarattı?
Sayfa Sayısı :430
Kapak :Ciltsiz
Kağıt :Karton
Boyut :13 X 21
İlgili Eserler