Freud’un Yası, 20. yüzyıl boyunca psikanalitik teori ve uygulamalardaki değişimleri keşfetmenin temeli olarak Freud’un yas deneyimlerini ve teorilerini çözümlemektedir. 20. yüzyılın başlarındaki modernist Freud yerini 21. yüzyılın postmodern Freud’una bırakmıştır. Madelon Sprengnether, Freud’un hayatındaki başlıca biyografik vakaların önemli bir yorumunu sunuyor ve bunu yaparken Freud’un erken yaştaki kayıplarının yasını tutamamasının yas teorilerini nasıl şekillendirdiğini ortaya koyuyor. Bu durumun ardıllarına ödipal öncesi çalışmalar alanını açarak nesne ilişkileri, öznelerarası ve karşıaktarım teorileri, Lacancı analiz ve travma teorisi gibi bir dizi yeni psikanalitik teoriye imkân sağladığını ileri sürüyor. Bu yaklaşımların çoğu, yasın ego gelişimi süreci için kritik olduğu şeklindeki formülasyon konusunda farklı yönlerden gelip bir noktada buluşmaktadır. İşte bu argüman aracılığıyla Sprengnether de, modernizmden postmodernizme, yani ustalık vurgusundan kırılganlığa, dikeyden yatay anlam oluşturma sistemlerine ve kelimelerle temsil edilebilen alandan sözel olmayan alana geçişin izini sürüyor.
Freud’un Yası, Freud’un yasla kendi mücadelesini keşfederek, onu donmuş idealleştirmeden kurtarırken ve çalışmalarının 21. yüzyılda taşıdığı önemi gösterirken, bizim de onun yasını tutmamıza imkân tanımaktadır.

MADELON SPRENGNETHER: Madelon Sprengnether şair, anı yazarı, edebiyat eleştirmeni ve Minnesota Üniversitesi’nde Mütevelli Heyeti fahri profesörüdür. Son eserleri arasında Great River Road: Memoir and Memory (New Rivers Press, 2015), Near Solstice: Prose Poems (Holy Cow! Press, 2015) ve Mourning Freud (Bloomsbury 2018) yer almaktadır.
Ayrıca Great River Road, Crying at the Movies ve Rivers, Stories, Houses, Dreams adlı üç anı kitabı ve Near Solstice: Prose Poems, The Angel of Duluth ve The Normal Heart adlı üç şiir kitabının da yazarıdır.
Aynı zamanda feminist bir psikanalitik eleştirmendir, The (M)other Tongue: Essays in Feminist Psychoanalytic Interpretation ve Shakespeare Tragedy and Gender adlı eleştirel derlemeleri kendi alanlarında büyük etki yaratmıştır. The Spectral Mother: Freud, Feminism, and Psychoanalysis adlı kitabı, Freud’un hayatında ve teorisinde anne figürüne yönelik fobik tepkilerini araştıran ilk kitap olmuştur.
Washington, D.C.’de “New Directions: Writing with a Psychoanalytic Edge” programından mezun olmuştur. Minnesota Psikanaliz Derneği ve Enstitüsü, Amerikan Psikanaliz Derneği, Amerikan Klinik Sosyal Hizmet Psikanaliz Derneği ve Amerikan Psikoloji Derneği’nin 39. Şubesi dahil olmak üzere çok sayıda bölgesel ve ulusal kuruluşun üyesidir.

Kullanılan Reklam Mecraları: Sosyal Medya ve Gazete/Dergiler

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786053146216
Yayın Tarihi :2023-02-24
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Freud’un Yası
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :336
Kapak :Karton
Kağıt :Kitap Kağıdı
Boyut :130 X 195
Emeği Geçenler :
Yazar   : Madelon Sprengnether
İlgili Eserler