Freud bu önemli eserinde, en karmaşık rüyaların bile rahatlıkla yorumlanabileceğini göstermektedir. Bunu yaparken de Schillerin deyimiyle mantığın, kapıların önünde tuttuğu nöbetten vazgeçmesi gerektiğini, yani insanın hiçbir eleştiride bulunmadan kendini
gözlemlemesinin zor bir şey olmadığını iddia eder.
Freud kitabında rüyanın bir arzunun gerçekleşmesi olduğunu belirtir. Rüyaların uyanık yaşamla ilişkisini, nelerin rüya malzemeleri haline dönüştüğünü ve bunların kaynaklarının neler olduğunu, neden rüyalarımızı unuttuğumuzu, rüyaların psikolojimiz üzerindeki etkilerini, rüyalarla akıl hastalıkları arasındaki ilişkileri ele alır. Rüyalarımızı kendimizin bile tanıyamayacağı hale getirmek için ne tür sembolleştirmeler, yer değiştirmeler ve çarpıtmalarda bulunduğumuzu anlatırken, kendi psikanalitik çalışmalarından örnekler verir.
Uzun yıllardan beri bilimsel literatürün klasikleri arasında yer alan Rüyaların Yorumu, Freud un en çok ilgi göreceğini düşündüğü eseridir. Bir mektubunda da ifade ettiği gibi psikanalizin gelişmeye başladığı yıllarda onun için dalgaların çarptığı bir kaya gibi sarılıp tutunduğu bir çalışması olmuştur.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786050203127
Yayın Tarihi :2020-10-27
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Rüyaların Yorumu
Baskı Sayısı :7.Baskı
Sayfa Sayısı :672
Kapak :Karton
Kağıt :Kitap Kağıdı
Boyut :135 X 195
Emeği Geçenler :
Yazar   : Sigmund Freud
Çevirmen   : Dilman Muradoğlu
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler