Süleyman Zaman

18.03.1956 yılında Sivas İline bağlı, Divriği ilçesinin Keklikpınar köyünde dünyaya geldi. Babasının adı Rıza: annesinin adı Tamey'dir. 2'si kız olmak üzere toplam 8 kardeşi vardır. Çocukluğunu köyde geçirdi. İlkokulu köyde bitirdi. Ortaokulu 1 ve 2. Sınıfı Divriği Nuri Demirağ ve Ankara Mamak Ortaokulu'nda bitirdikten sonra geçim zorlukları nedeniyle Lise'ye iki yıl ara verdikten sonra yazıldı. Mamak Lisesi'nde 2. sınıfı bitirdikten sonra o yılların özgün koşulları nedeniyle okulu bıraktı.

1978 yılında askerliğini bitirdi ve aynı yıl Kültür Baskanlığı Sınavlarını kazandı. İstanbul'da Bakırköy Halk Kütüphanesi'ne atandı. 8 yıl Kütüphanede çalıştı. Diğer çalışma yaşamını özel sektörde sürdürdü ve 2001 yılında SSK'dan emekli oldu.

Mahzuni Şerif'e olan özel ilgisinden dolayı bu alandaki ilk araştırmasını Mahzuni ile yaptı. Yayınlanmış 10 kitabı vardır. Ayrıca Alevilikle ilgili 15 adet kitapçık hazırlamıştır. Zaman: Ayrıca "Anadolu'da Yaşam" isimli yerel bir gazetede yaklaşık üç yıl köşe yazarlığı yapmıştır. Bazı gazete ve dergilerde yazıları yayınlanmıştır. 1989 yılından başlayarak bugüne kadar yazmış olduğu mahtelif makaleleri bulunmaktadır.

Zaman: İstanbul Aksaray'da bulunan Halk Kültürü ve Ozanları Geliştirme Dayanışma Derneğine üye olmuş, derneğin yönetim kurulunda kısa bir süre görev almıştır. Bir yıl sonra da dernekten ayrılmıştır. Süleyman Zaman: aynı zamanda; çoğunluğunu hece ölçüsünün oluşturduğu şiirler de yazmaktadır. Bugüne kadar yazdığı yaklaşık 800'e yakın şiir bulunmaktadır.

Yazarın muhtelif zamanlarda Radyo ve Televizyon programları da olmuştur. Bir süre Yaşam Radyo'da "Anadolu Güneşi" isimli bir program yapmıştır. Şahkulu Sultan Dergahı'nda ve farklı Alevi kurumlarında "Alevilik temel dersleri" vermektedir. Süleyman Zaman 1982 yılında eşi Sırma ili evlenmiştir. Bu evlilikten Övgü ve Övünç isimli 2 çocukları vardır. Süleyman Zaman İstanbul'da yaşamını sürdürmektedir.

Yazarın yayınlanmış eserleri şunlardır:

1- Aşık Mahzuni Şerif : Yaşamı, - Sanatı ve Eserleri

2- Mahzuni Felsefesi

3- Muhlis Akarsu; Yaşamı,- Sanatı ve Eserleri

4- Derinliklerin Ozanı Aşık Daimi;

5- Yedi Ulu Ozan

6- Alevilik Seti

7- Alevi-Bektaşi Edebiyatı ve Etkili Ozanları

8- Sivas Kıyımı ve Sivas Gerçeği

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786055155094
Yayın Tarihi :2013-06-25
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Hal Söyler Dilimiz; (Zamanım)
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :336
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :135 X 195
Emeği Geçenler :
Yazar   : Süleyman Zaman
Grafiker   : Selma Tanoba
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler