Jean Genet. Çocukluğunda ´piç´ ve öksüz. Büyüdüğünde ´hırsız´, eşcinsel ve yazar. Babasının kim olduğu belli değildir. Annesi ise onu doğar doğmaz terk etti. Küçüklüğünü geçirdiği yetimhaneden 10 yaşında kaçtı. Tıpkı daha sonra yeleştirildiği her yerden ve katıldığı sömürge birlikklerinden kaçtığı gibi... Hayatını Avrupa´nın çeşitli ülkelerinde hırsızlık, kaçakçılık gibi ünlü yazarların dikkatini çekince, bu yazarların cumhurbaşkanına verdikleri dilekçeyle cezası affedildi. Frasa´daki toplumsal hareketlerden Filstin mücadelesine, Amerika´daki Kara Panterler hareketlerden Filsistin mücadelesine, Amerika´daki kara Panterler hareketlerden Filistin mücadelesine, Amerika´daki Kara Panterler hareketine kadar çok sayıda mücadeleye, anarşizan bir tavırla destek verdi. Daha çok romanlar ve tiyatro eserleri, kaleme almış bir yazar olan Genet, Hırsızın Günlüğü´nde otobiyografik öğelere ön plana yer verilmiştir. Yaşamın en ücra köşelerine, hırsızların, fahieşelrin, eşcinsellerin, pezevenkleri dünyasına son dere ce şiirsel bir dille, derin ve incelikli ruhsal çözülmüş en edebi özgülere rastlanılan bir yapıttır.
Erkek egemen toplumun iktidarına, söylemlerine ve davranış kodlarına hem ´karşı´dan meydan okumuş, hem de bu iktidarın ´erkek´ ve ´polis´ nitelikleriyle özdeşleşmenin küçültücü hazzını yaşamış olan Genet, kendi deyimiyle ´korkak, hain, hırsız ve eşcinsel´dir. O, aşağılanmanın en üst mertebesinde bir ´aziz´ gibi dolanırken, tamamne dışında kaldığı bizim dünyamız´a tuttuğu aynda, ahlakdışılığın, ihanetin,i şiddetin imgelerini bir geçit töereni görkemli içinde seyrettirir.
Yeraltında yaşayan toplum dışı bu ´serseri´nin hayatı, birçok insanın dokunmaya bile cesaret edemediğii kimi değerlere hayatın içinden yapılan bir saldırıdır. Bu hayat Hırsızım Günlüğü´nde bir şiire, fakat vahşibir şiire dönüşmüştürç. Hırsızın Günlüğü, yanısbşımızda duran ve görmezden gelinen bir dünyanın içerden betimlenişidir.
Yaradışının estetğiyle tanışmak için...

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789755391564
Yayın Tarihi :2000-01-01
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Hırsızın Günlüğü
Baskı Sayısı :3.Baskı
Sayfa Sayısı :236
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :136 X 195
Emeği Geçenler :
Yazar   : Jean Genet
Çevirmen   : Yaşar Avunç
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler