Çağımızın en aykırı yazarlarından olan Jean Genet, şiir ve romanlarında ya kendini ya da kendine yakın bulduğu çevreleri anlatırken; oyunlarında, kendini özdeşleştirdiği, toplumun dışında yaşamayı seçen insan topluluklarını dile getirmiştir. Büyük Gözaltında mahkûmları, Balkonda genelevde yaşayanları, Hizmetçilerde hanımlarını ortadan kaldırmak isteyen hizmetçileri anlatan Genet, Zencilerde ise Batı uygarlığının baskı altında tuttuğu siyah derilileri konu edinmiştir.
Amerikadaki Kara Panterleri, onlarla beraber savaşacak kadar destekleyen Genet için zenci lider Angela Davis, O olmasa davamıza bu kadar sahip çıkamazdık demiştir.
Batı uygarlığında akıl bir kontrol mekanizması, bir deli gömleği olarak kullanılmıştır. Beyaz adamın düzenine karşı çıkan zenciler, bilinçdışının, kontrol edilemeyen süreçlerin, baskı altına alınan bütün duyguların sembolüdür Genetde. Dans, kendinden geçme, çığırından çıkma ve müzik belirleyici özelliklerdir.
Yirminci yüzyılın büyük müzisyenlerinden Pierre Bouleze göre Zenciler, operaya yaklaşan bir yapıttır. Oyun, her şeyden önce, hızlı bir ritmin oluşturduğu bir ezgi olarak çıkar karşımıza; oyun içinde oyun, yabancılaştırıcı öğelerin çoğaltılması, seyirciyi tedirgin edici özelliklerin vurgulanması, yadırgatıcı konuların seçimi; birbiri ardı sıra gelen sahnelerin içine tadına doyum olmayacak bir ustalıkla yerleştirilmiştir. Her bölüm zamanı geldiğinde, bir darbe, bir vuruş, bir nağme özelliği taşır; sonra yerini bir diğer vuruşa, bir diğer nağmeye bırakır...
Okumalarına müziği de katmak isteyenler için...

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789755392967
Yayın Tarihi :2000-01-01
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Zenciler
Baskı Sayısı :2.Baskı
Sayfa Sayısı :96
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :135 X 195
Emeği Geçenler :
Yazar   : Jean Genet
Çevirmen   : Nami Başer
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler