Modern felsefenin kurucularından Bacona göre, insan, tabiatı anlar ve ona hükmeder. Bunu hem nesnelere hem zihne bakarak yapar. Anlamak hükmetmektir; bilgi güçtür; bilmek, yapmaktır. Güç ile eşanlamlı olan bilgiyi elde etmek için tabiatın kanunlarına uymak gerekir. Çünkü sebebin bilinmemesi, sonuçta, insanı yanlış düşüncelere sürükleyebilir. Oysa spekülatif felsefede sebep olarak gösterilen şey, pratik bilimde kural olarak kullanılır. İnsan, tabiat üzerinde bir şey yaparken, kendinden önce denenmiş vasıtaları kullanmazsa, delilik etmiş olur.

Novum Organum, Baconın Büyük Yenilenme adını verdiği 6 bölümden oluşacak olan, ancak yaşadığı dönemde tamamlanamamış kitabının 2. bölümüdür. Baconın burada vurgulamak istediği, bilim ve bilime dayalı teknolojidir. İnsan, bilim yapmalıdır. Yani, tabiatı tanımalı, anlamalıdır. Ancak bu şekilde edindiği bilgilerden yararlanarak incelediği tabiata hâkim olabilir, onu kontrol edebilir ve üzerinde etkide bulunarak birtakım değişiklikler yapabilir. İşte bu da bilime dayalı teknolojiye işaret etmektedir.

17. yüzyılda Latince olarak yazılmış olan Novum Organum, modern düşüncenin ve bilimsel bilgiye ulaşmanın en önemli kaynaklarından biridir.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786050201451
Yayın Tarihi :2012-06-07
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Novum Organum
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :360
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :135 X 215
Emeği Geçenler :
Yazar   : Francis Bacon
Çevirmen   : Sema Önal Akkaş
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler