"Öpüşmeyle başladı aşk" diyen Adrianne Blue, öpüşmeyi nasıl keşfettiğimiz sorusunun yanıtını aramaya koyuluyor bu kitapta. Acaba Freud´un dediği gibi memeden kesilme gününün yani kıyamet gününün gelişiyle mi başladı?
Yaratılıştan mı biliyoruz yoksa öğrendik mi? Birbiriyle çatışan birçok entelektüel alanda kısa bir yolculuğa çıkan ve dünya coğrafyasındaki deneyimlerini buna ekleyen yazar insanların yüzde doksanın öpüştüğünü söylüyor ve ekliyor: Artık kimse öpüşmenin çocuk yapmakla ilgisi olduğuna inanmıyor. Öpüşmenin, öpücüklerin macerasını Freud´dan etnologlara, antropologlardan şairlere, fomanslardan heykel resme, Hollywood´dan edebiyata uzanan "tuhaf" öykülerle süslüyor. Masumiyet çağından zevk çağına öpüşleri tarihini anlatıyor: yanak yanağa, dudak dudağa, elden dilden, cinsel organlardan, ayaktan...
Doğu´da ve Batı´da öpüş geleneği, cinsel ahlakın ve kültürel koşulların ürünüdür; ama erotik öpüş, "Fransız öpücüğü" adıyla artık McDonalds´lı, tişörtlü, pop müzikli küresel dünyanın her yerinde biliniyor. Fahişeler müşterileriyle neden öpüşmez? Öpüşme aşkla mı ilgilidir yoksa orgazm için bir geçiş mi? Erkekler öpülen ve yatılan kadını neden ayırır? "Cinsellik bugün tehlikeli hale gelince, insanları duraksatarak enine boyuna düşündürüp öpüştüren yeni bir romantik bilinç oluştu; " diyen Adrianne Blue hoş akıcı üslubuyla hayatımızın en önemli tinsel ve tensel eylemlerinden "öpüşme"yi anlamın sürekliliğini çoğaltması bağlamında ele alarak tarih öncesinden günümüze insanın etik-estetik-erotik öpüş serüvenini atgözlüksüz bir bakışla anlatıyor.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789755392233
Yayın Tarihi :2015-02-06
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Öpüşme; Metafizikten Erotiğe
Baskı Sayısı :2.Baskı
Sayfa Sayısı :256
Kapak :Karton
Kağıt :Kuşe
Boyut :135 X 195
Emeği Geçenler :
Yazar   : Adrianne Blue
Çevirmen   : İrem Sağlamer
İlgili Eserler
%25
Aeneas

150.00200.00
AeneasVergilius Homeros