Kur'-anı' ı Kerim, kadın konusundaki algımızı belirleyen biricik kaynak olması gerekirken, geleneksel din algısı ve bu algının Temsilcileri, Allah'ın kadına verdiği değeri gizlemek için Kur'an ayetlerinin üzerine - tabiri caizse-peçe örtme yarışına girdiler; gerçekleri gizleyip, ayetleri saptırdılar.

Eş, anne, kız kardeş, kız evlat ve en önemlisi de Allah'ın kulu olan kadınlar; tarih boyunca kocalarına, babalarına, erkek kardeşlerine hizmet etmekle mükellef olan varlıklar olarak algılandı. İlmi gayretleri ve akıllarıyla toplum içinde kendilerini ifade etme çabaları bir şekilde engellendi.

Bu tutarsız ve Kur'an'ın özünden uzak kadın anlayışının İslam toplumları için oluşturduğu problemlerle, bugün, modernizmin de etkisiyle daha yakından yüzleşmek durumunda kaldık Geleneğin kuytulara hapsettiği kadınla. Batı toplumunun kadını her şeyiyle sömüren algısı arasında sıkışan Müslüman kadın, çıkış yolu aramaya başladı. Elinizdeki bu kitap kadının aradığı bu çıkışa mütevazı bir katkı sağlamak için hazırlandı.

Çalışmamızda sadece geleneğin kadın algısı eleştiriye tabi tutulmamış, çağımızdaki kadın problemleri için de çözüm önerileri yer almıştır. Yine günümüz Türkiye'sinde gündemi sık sık meşgul eden örtünme, çokeşlilik, kadının çalışması gibi konular da kitaptaki makaleler arasında yer bulmuştur, delilleriyle tartışılmıştır.;

Dinini, Rabbinin indirdiği Kelam' dan öğrenme zahmetine katlanmayıp bu konuda aklını erkek kocasına, erkek hocasına, erkek siyasi parti liderine, erkek imamına ve erkek şeyhine bırakan kadın; sadece kadın değil, hem Kadın hem de O'nun Kulu olduğunu hatırlamadığı e bunun gereğini yapmadığı sürece saçından ayakkabısındaki topuğa , koluna taktığı bilezikten üstüne giydiği elbiseye kadar erkeğin sosyal, siyasi ve dini sömürü aracı olmaya devam edecektir.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786058193222
Yayın Tarihi :2018-01-18
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :128
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :135 X 210
Emeği Geçenler :
Yazar   : Sonia Cihangir
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler