Rusya’nın önde gelen siyasi yorumcularından biri olan Ilya Budraitskis, şu anda Rusya’da hüküm süren serbest piyasa ideolojisi ile postmodern milliyetçiliğin garip bileşimini irdeliyor ve Rus solunun Sovyet sonrası evrimini anlatıyor. Kremlin’in jeopolitik fantezilerinin can alıcı noktalarının ve çelişkilerinin keskin bir dille anlatıldığı bu kitapta saldırgan Soğuk Savaş söylemlerinin yeniden canlandırılışına ve Putin rejiminin yönüne dair ipuçları aktarılıyor.
Budraitskis, Kruşçev’in Thaw döneminden Gorbaçov’un perestroykasına kadar alternatif bir Marksist ve sosyalist düşünce geleneğinin haritasını çıkarıyor, SSCB’nin muhalif solunun unutulmuş tarihini yeniden inşa ederek bu anlamda paha biçilmez bir katkı sunuyor. Liberallerin hâkim olduğu entelijansiya içinde Sovyet döneminin bütünüyle kınanması ile Komünist Parti yönetimine yönelik kapsamlı bir nostalji arasındaki çıkmazdan potansiyel bir çıkış yolu sunuyor ve solun keşfetmesi için yeni yollar öneriyor.


ILYA BUDRAITSKIS: e-flux dergisi, openDemocracy, LeftEast, Colta.ru ve diğer yayın organları için düzenli olarak siyaset, sanat, film ve felsefe üzerine yazılar yazıyor. Moskova Sosyal ve Ekonomik Bilimler Okulu ve Moskova Çağdaş Sanat Enstitüsü’nde ders veriyor.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786053146247
Yayın Tarihi :2022-12-29
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Rusya'da Sol Muhalifler Arasındaki Muhalifler
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :240
Kapak :Karton
Kağıt :Kitap Kağıdı
Boyut :130 X 195
Emeği Geçenler :
Yazar   : Ilya Budraitskis
İlgili Eserler