ONLARI KÖKLERİNDEN KİMLER KOPARDI?
"Anne biz neden Amerika´da yaşıyoruz?"
Gülhan, çocuklarına, belki de hiç sormadıkları bu sorunun yanıtını vermek üzere yola çıkmış. Türk bir anne ile İranlı bir babanın kurduğu Moeel ailesinin yaşam mücadelesini geleceğe aktarmak istemiş. Köksüz olmadıklarını, köklerinden acıyla koparıldıklarını, ülkeden ülkeye nasıl savrulduklarını anlatmaya koyulmuş.
Neydi onları yaşadıkları topraklardan ayıran?
İnsanca bir duruş dışında, kendilerinden kaynaklanan sorunlar değildi kuşkusuz... Ortadoğu coğrafyasının ve tarihin yakıcı rüzgarlarıydı.
Amerika´da yeni bir yaşam nasıl kuruldu? Çocuklarına şeker bile alamadığı günlerin, yatak bulamadan beton üstünde sabahladıkları gecelerin unutulması mümkün müydü?
İran Petrol Şirketinde genç bir petrol mühendisi olarak başladığı çalışma yaşamını allak bullak eden İran-Irak savaşını, Ahvaz kentinde bombalarla içiçe yaşadıklarını nasıl unutabilirdi?
Ya molla rejiminin eşi Shobbar´ı tutukladığı günlerdeki yalnızlığını? İran´da gencecik bir anne olarak kucağına aldığı bebeklerine, o günlerde hissettiklerini, yıllar sonra Amerika´da İngilizce olarak anlatmak zorunda kalacağı hiç aklına gelir miydi?
Onu İran´a sürükleyen Türkiye´nin krizli yıllarındaki öğrenciliğini, ODTÜ baskınını yaşadığı yurt günlerini de unutmamıştı kuşkusuz. Gülhan´ın öyküleri, Türkiye´nin ve İran´ın yakın tarihinin tanıklıkları...
Acılar geçer ama insanın içine koyar da geçer. Bazen panik ataklar bırakır hediye olarak... Gülhan onları da yenmesini bilir. Ne de olsa bu coğrafyanın insanı. Güçlü bir kadın o.
Her bir öykü, zorlu bir yaşam mücadelesinin ayrı bir halkasına odaklanmış.
Bir roman değil, bir öykü kitabı da değil. Bir iç döküş..
Kurmaca değil gerçek yaşamların edebi yansıması..
Bu yaşam mozaiğini anlamlı bir tabloya dönüştürerek Türkçeleştiren Prof.Dr. Esin İnan sevgi dolu, saygın bir çalışma yapmış..
Türkiye ve İran´ın çalkantılı günlerinin yaşamlarımıza yansıması bu kadar içten, bu kadar sıcak hiç anlatılmadı...
Füsun Özbilgen
(Arka Kapak)

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789756680209
Yayın Tarihi :2000-01-01
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Umutsuzluğa Yolculuk
Kapak :
Kağıt :
Emeği Geçenler :
Yazar   : Gülhan Moeel
İlgili Eserler