İlk insandan beri varolagelen inançlar, tek tanrılı dinlerle birlikte çerçevelendirilmiş ve bu çerçeve kitap haline dönüştürülmüştür. Bilinmeyenin korkularını, dinin kurallarıyla insanlara dayatan sömürü sisteminden yana olanlar, bu korkuyu kendilerinin mutlu yaşamı için, çoğunluğun öbür dünya düşlerine çevirmiştir.
Bilim geliştikçe dinler de kendini çağa paralel duruma taşımak zorundadır. Çünkü dogmatik yapı, gelişen bilime karşı duramadığından, ya ilk dönemlerdeki gibi kanlı din savaşlarına taşınacak ya da dinin çağa yanıt vermesi aramalarına girişecektir. Elbette bu eylemi gerçekleştirecek olan din değil, bu konuda özgür düşünen din adamlarıdır.
Ne kadar baskı altına alınsalar ya da öldürülseler de, bu durumu saptayan din adamları araştırmalarını sürdürmüş, sorulmaya başlanan ve sorulacak olan sorulara yanıt aramışlardır.
Arif Tekin de bunlardan biridir. Kuranın Kökeninde ve diğer yapıtlarında sürdürdüğü bu arayışı, Bilinmeyen Yönleriyle Kuranda derinleştirmiştir. Ana kaynakçasının güvenilir İslami kaynaklar olması da önemlidir.
Arif Tekin, on üç bölüme ayırdığı bu çalışmasında, Hz.Muhammedin okur-yazarlığını, Vahiy Kâtiplerini, Kuranın kitap haline getirildiği aşamaları, gelen tüm ayetlerin Kuranda yer alıp almadığını, Kurana müdahaleleri, Kuranda yer alan yabancı sözcükleri araştırmış, birçok soruya yanıt ararken, hem o dönemin sosyal yapısını, hem de değişmez bir kalıp gibi yinelenen birçok olayı masaya yatırarak, İslami kaynakların bunlara verdiği yanıtları aktarmıştır.
Bilinmeyen Yönleriyle Kuran (Kuranın Kökeni-2) Allah ile Kul arasındaki süreci de değerlendiriyor bir bakıma. Yaratan ile Yaratılanın arasındaki uzaklığı açmaktan yana değil yakınlaştırmaktan yana olan bu soru-yanıt eylemi, aynı zamanda gerçek insana doğru giden bir yolu da açıyor.
Bu çalışmalar sonucunda, insanda korkunun değil, bilmenin getireceği sevgi kimliği de boy veriyor.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786054399116
Yayın Tarihi :2017-06-06
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Bilinmeyen Yönleriyle Kur'an; Kur'an'ın Kökeni 2
Baskı Sayısı :3.Baskı
Sayfa Sayısı :355
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :135 X 215
Emeği Geçenler :
Yazar   : Arif Tekin
Grafiker   : Mehmet Özalp
Yayın Yönetmeni   : İsmet Arslan
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler