Batı felsefe geleneğinin Platon’un metinlerindeki bir dipnottan ibaret olduğu söylenir. Bu bir metafor olsa bile ilk bakışta abartılı gelir. Ancak Platon’un felsefesine daha yakından bakıldığında modern insanın dünya görüşü ve düşünme biçiminin köklerine ulaşılır. Batı felsefe geleneği ve modern düşüncenin oluşmasında Platon’un bukadar etkili olmasının çok çeşitli sebepleri vardır. İncelediği konular, izlediği yöntemler, sorunları tanımlayış biçimi ve getirdiği çözümler Batı düşüncesine rehberlik etmiştir.
Platon felsefesinin bu kadar önem taşıması büyük ölçüde “Form” kavramına ilk kez Platon’un metinlerinde rastlanmasıyla ilişkilidir. Bu kavram insanın düşünme yeteneğini çok geliştirmiştir. O olmadan bugün alıştığımız anlamda akıl yürütemeyiz ve modern dünyaya yabancılık çekeriz.
Ahmet Cevizci’nin bu kitabı hazırlarken seçtiği makaleler, genel olarak Platon’un düşüncesi ve özel olarak Formlar kuramı hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için oldukça aydınlatıcı bir derleme oluşturuyor.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786050209792
Yayın Tarihi :2023-10-11
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Platon’un Felsefesi Üzerine Araştırmalar
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :224
Kapak :Karton
Kağıt :Kitap Kağıdı
Boyut :135 X 210
Emeği Geçenler :
Yazar   : Ahmet Cevizci
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler
%25
Aeneas

150.00200.00
AeneasVergilius Homeros