Nietzsche Ağladığında´da bütün erkekleri bir bakışıyla dize getiren gizemli Salomé kimdi? Zerdüşt´ün esin perisi; Nietzsche´yi ağlatan kadın; "Rus" güzeli, gerçekten de erkekelri baştan çıkarmak için programlanmış bir "makine" miydi? Nietzsche´yi, Lou Salome´nin kendi varisi olabileceğine inanmaya iten yalnızca onun güzelliği ve mhuteşem özgüveni miydi?
Salomé, Nietzsche ve Paul Rée´nin evlenme tekliflerini reddederek entelektüel birlikteliği savundu; asla cinsel birlikteliğin yaşanmadığı bir evlilik yaptı; "sadakat"i reddederek Rilke´yle ve başka pek çok erkekle birlikte oldu. Freud´la dostluğu ölene dek sürdü. Bütün yaşamı boyunca eserleri üretti, ama yazdıklarından çok aşkları ve dostlukları konuşuldu. Kadın, Tanrı, aşk, cinsellik, din, Rusya, tiyatro gibi konularda kitaplar, makaleler yazdı. Psikanaliz alanında başarılı çalışmalar yaptı. Psikanaliz alanında başarılı çalışmalar yaptı. Girdiği her ortamda etkili oldu; yaptığı ve öğrendiği her şey üzerine düşündü ve yazdı.
İşte, Nietzsche Ağladığında´da küstahça tavırları, delice bakışları, özgürlüğe düşkünlüğüyle kapıdan giriveren yirmi bir yaşındaki Salome´nin yaşamöyküsü... Gezgin çözülecek mi?

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789755393032
Yayın Tarihi :2001-01-01
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Salomé
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :399
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :136 X 195
Emeği Geçenler :
Yazar   : Angela Livingstone
Çevirmen   : Semra Kunt Akbaş
İlgili Eserler