Dr. Zekai Muammer Tunçman, Türkiye´de modern mikrobiyolojinin öncülerinden. O, yaşamı boyunca halk sağlığına kanat germiş. Bir öncü, bir örgütçü ve bir bilim insanı olarak yalnızca Türkiye´de değil, dünyada da buluşlarıyla ilkler arasına adını yazdırmış.

Dr. Tunçman, halkına karşı sorumluluk duygusuyla kendisine nerede ihtiyaç varsa oraya koşmuş. 1920 yılında Anadolu´dan bir yazı gelir genç doktora. ondan acil olarak yüz bin kişilik çiçek aşısı, kolera ve veba kültürleri temin etmesi istenmektedir. İşgalciler, Anadolu´ya kinin, aşı, serum, ilaç vb. gönderilmesini yasaklamışlardır. Dr. Tunçman, kolera ve veba kültürlerini İstanbul Bakteriyolojihanesi´nde hazırlar. Dışarıya çıkarılması yasaklanan çiçek aşısını laboratuvardan alır ve Anadolu´ya geçer. Kuvvay-ı Milliye´nin emrine girer. Kurtuluş Savaşı boyunca Kastamonu´da çalışır, binlerce aşı ve serum hazırlar. Cumhuriyet Devrimi´nin genç doktoru Tunçman, 1925 yılında Paris´e gönderilir. Pasteur Enstitisü´nde kuduz hastalığı konusunda eğitim görür. Artık bundan sonraki yaşamı, bu ölümcül hastalıkla mücadele içinde geçecektir.

30 yıl boyunca Türk Mikrobiyoloji Derneği´nin başkanlığını yapar. Dünyada ilk kez kuduz hastalığına ilişkin dört dilde dergi çıkaran kişi Tunçman´dır.

Penisilin´in kaşifi Alexandr Flemming, Grip Aşısını bulan Waxman, Çocuk Felci aşısını bulan Sabin ve dünya tıbbının önde gelen çok sayıda bilim insanı yakın arkadaşı...
Bu kitap; Dr. Tunçman´ın yaşam öyküsüne, makalelerine ve 1940´tan, 1970´e Rio de Jenerio´dan, Moskova´ya, Tokyo´ya kadar uluslararası kongreler nedeniyle gidilen ülkelerin bilimine, sanatına ve gündelik yaşamına tanıklık eder.

Bu kitap yalnızca yurtsever bir bilim insanının yaşam öyküsü de değildir. Aynı zamanda, mesleki gelişmelerini ve halk sağlığı çalışmalarını bir "memleket hizmeti" olarak gören bir kuşağın, Cumhuriyet´in Aydınlanma Devrimi´nin de öyküsüdür.
(Arka Kapak)

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789756680117
Yayın Tarihi :2000-01-01
Orjinal Adı :Türkiye'nin Pasteur'u
Kapak :
Kağıt :
Emeği Geçenler :
Yazar   : Firdevs Gümüşoğlu
İlgili Eserler