Selahaddin Eyyubi, 12. yüzyılda Ortadoğu'da Müslümanların birliğini sağlayarak Haçlıların ilerlemesini durduran ve İslam'a yönelik tehdidi savuşturan büyük bir askeri liderdir. Selahaddin, bu başarısından ötürü, bugün de benzer bir tehdit altında olan Arapların gönlünde bir umut simgesi olarak yaşamaktadır.
Dosta düşmana hoşgörülü, cömert, ölçülü yaklaşan biriydi. İnancını savunmak için ne gerekiyorsa yaptı, fakat şiddeti daima en son çare olarak gördü. Bu özellikleri hem İslam'ın birliğini sağlamasında hem de Hıristiyanların gözünde saygınlık kazanmasında etkili oldu. Haçlılar ondan öylesine etkilendiler ki, onun gizli bir Hıristiyan olduğuna inanmaya başladılar.
John Man bu kitabında, çocukluğundan hayatının son yıllarına dek Selahaddin Eyyubi'nin yaşamöyküsünü sürükleyici bir üslupla anlatıyor. İktidara nasıl adım adım yürüdüğünü, Türk beylerinin yönetimindeki şehirleri nasıl bir araya getirdiğini, Fatımi hanedanına nasıl son verdiğini, Abbasi halifesinin desteğini nasıl sağladığını ve sonunda kutsal kent Kudüs'ü Haçlılardan nasıl geri aldığını gözler önüne seriyor.
Bugün Ortadoğu'da olup bitenleri daha iyi anlamak için mutlaka okunması gereken bir kitap.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786050205145
Yayın Tarihi :2017-11-01
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Selahaddin Eyyubi; Geçmişin ve Geleceğin Hükümdarı
Baskı Sayısı :2.Baskı
Sayfa Sayısı :288
Kapak :Karton
Kağıt :3.Hamur
Boyut :135 X 210
Emeği Geçenler :
Yazar   : John Man
Çevirmen   : Ekin Duru
İlgili Eserler